Küresel Ticaret Oligarşisinin Adamı: Cüneyd Zapsu

Cüneyd ZAPSU, Yassin Abdullah A.KADI, Mehmet Fatih SARAÇ ve Mustafa Latif TOPBAŞ hakkında elde edilen bilgiler.

2. AÇIKLAMA :

a. Cüneyd ZAPSU ;

(1) Hasan Cüneyd ZAPSU, 1956 yılında İstanbul’da doğdu. Alman Lisesini bitirdikten sonra İstanbul ve Münih üniversitelerinde iş idaresi eğitimi aldı. İş hayatına özel sektörde başladı ve çeşitli birimlerde başkan yardımcılığı ve başkanlık yaptı. Ayrıca özel sektörde yönetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu başkanı oldu. Halen İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanlığı ve ABD’de Hazelnut Council’in eş-başkanlığını yapıyor. İş hayatına özel sektörde başlamış, halen Noramin İş Merkezi No:101 Maslak/İSTANBUL adresinde faaliyet gösteren Azizler Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığını yürütmektedir. Türk Amerikan İş Konseyi, TÜSİAD gibi çeşitli cemiyetlere üyedir. İngilizce ve Almanca biliyor. Azizler Holding İcra Kurulu Başkanı ve Türk-Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu üyesi olan Cüneyd ZAPSU, AK Parti’nin kurucu üyeleri arasında bulunuyor. Aynı zamanda Dünya Ekonomik Forumunun Türkiye’deki birkaç üyesinden biridir. Beş senedir fındık sektör temsilcisi olarak 20 kişilik İcra Komitesi üyeliğinde bulunan Cüneyd ZAPSU, Amerikalıların teklifi üzerine oybirliği ile başkanlığa getirilmiştir. Aynı zamanda Balsu Holdingin sahibi olan ZAPSU, Türkiye’de 600’den fazla mağazasıyla en geniş alışveriş merkezleri olan BİM’in marketler zincirinin sahiplerinden ve fındık ihracatçılarının da önde gelenlerinden biridir. Bir dönem Korkut ÖZAL’dan boşalan DP (Demokratik Parti) Genel Başkan vekilliğini yürütmüş olup daha sonra istifa etmiştir. Fethullah GÜLEN’e yakınlığı ile bilinmektedir. Basından elde edilen haberlere göre ABD’nin terörizme ilişkili olduğu için hesaplarını dondurduğu Suudi işadamı Yasin El KADI’nın Türkiye’deki ortağıdır. Drugstore (Sağlık ve kişisel bakım ürünleri satan mağazalar) tarzında “For You” adıyla mağazalar zincirinin sahibidir. İş dünyasından sadece Şarık TARA, Servet HARUNOĞLU, Vural AKIŞIK, Aziz ve Cüneyd ZAPSU kardeşler 10 yıldır ısrarla Davos’ta Türkiye’yi temsil etmektedir. Tayyip ERDOĞAN’ın ABD gezisinin düzenleyicisi Cüneyt ZAPSU, Abdurrahim ZAPSU’nun torunudur. Abdurrahim ZAPSU’da şu an yaşamayan Musa ANTER’in kayınpederi, Said-i Kürdi’nin dostu ve Sibirya sürgününde arkadaşıdır. Massey-Ferguson traktörlerini yapan Uzel traktör fabrikası da anneleri olan Gaye ZAPSU’nundur.

(2) Dünyanın önemli yatırım bankalarından Merril Lynch’e bağlı şirketlerden Merril Lynch Global Emerging Markets Partners ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ikinci büyük bankası Bank of America’nın yatırım şirketi Bank America İnternational İnvestment Corporation BİM’in ortakları arasında yer almaktadır. İrticai örgütler ile bağlantılarının olduğu bilinen Azizler Holding bünyesinde bulunan Birleşik Mağazacılık A.Ş. tarafından 1995 yılında 25 market olarak açılan BİM’ler 2000 yılına 402 mağaza ile girmiştir ve yıl sonuna kadar da hedefini 600 mağaza olarak belirlemiştir. Yaklaşık 600 temel tüketim maddesini % 35 daha ucuza satan BİM Mağazaları “Toptan Fiyatına Perakende Satış” sloganı ile ucuzluk mağazaları sınıflamasında hard-discount olarak bilinen çok düşük fiyata satış yapmaktadır.

(3) Cüneyd ZAPSU ile ilgili internet ortamından elde edilen bilgiler ;

(a) Balsu Gıda San.A.Ş. :

Adres : Celaliye Balsu Cad. No:7 Silivri

Hasan Cüneyd ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Kenan İsmail ÖKTENER Yönetim Kurulu Üyesi

Gülgün Saniye ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Beyza ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

(b) Teksu Dağıtım Hizmetleri A.Ş. :

Adres : Celaliye Balsu Cad. No:7 Silivri

Hasan Cüneyd ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Geylan Abdülaziz ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Enver ARVAS Yönetim Kurulu Üyesi

Kenan İsmail ÖKTENER Yönetim Kurulu Üyesi

(c) Balsu Marketing Dış TİC.A.Ş. :

Adres: Celaliye Balsu Cad. No:7 Silivri

Kenan İsmail ÖKTENER Yönetim Kurulu Üyesi

Enver ARVAS Yönetim Kurulu Üyesi

Hasan Cüneyd ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Geylan Abdülaziz ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

(ç) Teksu Ticaret A.Ş. :

Adres : Celaliye Balsu Cad. No:7 Silivri

Hasan Cüneyd ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Enver ARVAS Yönetim Kurulu Üyesi

Kenan İsmail ÖKTENER Yönetim Kurulu Üyesi

(d) Azizler Holding A.Ş :

Adres : Celaliye Balsu Cad. No:7 Silivri

Geylan Abdülaziz ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Hasan Cüneyd ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Kenan İsmail ÖKTENER Yönetim Kurulu Üyesi

Gaye ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

(e) BaIsu Sigorta Hizmetleri A.Ş. :

Adres : Celaliye Balsu Cad. No:7 Silivri

Kenan İsmail ÖKTENER Yönetim Kurulu Üyesi

Hasan Cüneyd ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Beyza ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

(f) Lezziks Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. :

Adres : İçerenköy Mah. Yalvaç Sk. No:11 Kat:2 Kadıköy

Hasan Cüneyd ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Fatih SARAÇ Yönetim Kurulu Üyesi

Enver ARVAS Yönetim Kurulu Üyesi

(g) BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. :

Adres : Şamandıra Ebubekir Cad. No:289 Kartal

Geylan Abdülaziz ZAPSU Yönetim Kurulu Üyesi

Mustafa Latif TOPBAŞ Yönetim Kurulu Üyesi

Mehmet Fatih SARAÇ Yönetim Kurulu Üyesi

John D. HARTE Yönetim Kurulu Üyesi

b. Yassin Abdullah A.KADI ;

23 Kasım tarihli Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir haberde; terörist Usame Bin LADİN’e parasal destek sağladığı belirlenen Suudi İş Adamı Yassin Abdullah A.KADI’nın Türkiye’de bir çok şirkete ortak olduğu ortaya çıkmıştır. Yassin Abdullah A.KADI, ABD Hazine Bakanlığı ve İngiltere hükümetinin, hesaplarını dondurduğu 39 işadamından biridir ve halen Suudi Arabistan Cidde’de ikamet etmektedir. Muvafık Vakfının kurucusudur. Bu vakıfın Mısır devlet başkanı Hüsnü MÜBAREK’e düzenlenen suikastta parmağı olduğu öne sürülmüştür. KADI’nın Türkiye’de ortağı olduğu firmalar CARAVAN DIŞ TİC. ve İNŞAAT LTD.ŞTİ., AK GIDA SAN.TİC.A.Ş., YILDIZ DERİ MAMÜLLERİ A.Ş., HANEDANLAR GİYİM A.Ş.’dir.

c. Mehmet Fatih SARAÇ ;

Babası Erbakan’la eşdeğer islam fıkıhçısı Emin SARAÇ’tır. Yeni Şafak Gazetesine Albayraklar ile birlikte ortak olmuştur.

ç. Mustafa Latif TOPBAŞ ;

Rabıta bağlantıları tespit edilen Bereket Vakfı kurucuları arasında A.KADI ile ortaklığı bulunan Mustafa Latif TOPBAŞ’ın da adı yer almıştır.

d. Ticari Kurumların Ticaret Odasındaki Kayıtlar Üzerinden Elde Edilen Bilgileri;

(1) CARAVAN DIŞ TİC. ve İNŞAAT LTD.ŞTİ. :

Firma El Kaide örgütüyle bağlantılı olan Yassin Abdullah A.KADI ile Mehmet Fatih SARAÇ tarafından 1995 yılında Fatih Hocaüveyz Mah. Akdeniz Çad. No:33 sayılı yerde 6 Milyar sermaye ile kurulmuştur. O tarihteki % 90 oranındaki hisse Yassin Abdullah KADI’ya aittir. Daha sonradan firmanın hisseleri sırasıyla 36 milyara akabinde 250 Milyar TL. çıkartılmıştır. En son Yassin Abdullah KADI’nın 2.254.691 $ tutarındaki parayı şirketin sermayesine katmasıyla Caravan isimli firmanın sermayesi 950 Milyar TL.’ye yükselmiş olup firmanın son faaliyet adresi Eski Büyükdere Cad. Tahirağa Çeşme Sok. Ayazağa A Plaza N:1 Kat:11 Maslak olarak belirlenmiştir. Yasin Abdullah A. KADI şirketin % 95’lik hissesine sahip olmuştur. Daha sonradan bu oran % 60’a inmiştir.

(2) AHSEN PLASTİK KAĞITÇILIK ve TEMİZLİK ÜRÜN.SAN.TİC. A.Ş :

Firma yine Yasin Abdullah KADI’nın da büyük hissedarı olduğu Caravan Dış Tic. İnşaat Ltd.Şti. ile Mustafa Latif TOPBAŞ, Azizler Holding A.Ş., Geylan Abdülaziz ZAPSU ve Hasan Cüneyd ZAPSU tarafından 1997 yılında Caravan isimli firmanın Maslak’da bulunan faaliyet adresinde kurulmuştur. Daha sonradan firmanın sermayesi 100 Milyar TL.’ye yükseltilmiş olup Caravan isimli firma ile aynı adreste faaliyet gösteren Sağlam İnşaat San.Tic.A.Ş isimli firmada Ahsen Plastik’e ortak olmuştur. Şirketin 2000 yılı itibariyle yönetim kurulunda Yassin Abdullah A.KADI ile kurucu üyeleri bulunmaktadır ve Caravan Dış Ticaret, Ahsen Plastik isimli bu firmaya % 50 oranında ortaktır. Firma 2000 yılında merkez faaliyet adresini Sarıpınar Köyü Çanakçılar Mevkii Opet Karşısı Ümraniye olarak değiştirmiştir. En son sermayesi 1 Trilyona çıkartılan Ahsen Plastik isimli firmanın 2001 yılındaki ortaklığında Caravan Dış Tic. ile Sağlam İnşaat isimli firmalar bulunmamakla birlikte Nimet Gıda San.Tic. A.Ş. yeni ortaklardan biri olmuştur.

(3) AKGIDA SAN.TİC. A.Ş. :

Eski adı Ak Entegre Gıda San.Tic. A.Ş. olan Firma Mustafa Latif TOPBAŞ, Ahmet Atıf TOPBAŞ, Halit İLHAN ve Selami ERYILMAZ tarafından 1996 yılında 5 Milyar TL. sermaye ile kurulmuştur. 1997 yılında yapılan ve 1996 yılı olağan genel toplantısına ait hazirun cetvelinde 200 Milyar TL tutarında sermayesinin olduğu hissedarlarının Mustafa Latif TOPBAŞ, Ahmet Atıf TOPBAŞ, Yıldız Gıda ve Ambl.Yat.San.Tic. A.Ş., İbrahim Halit ÇİZMECİ, Azizler Holding A.Ş., Zeki Ziya SÖZEN ve Caravan Dış Ticaret olduğu belirtilmiştir. Yassin Abdullah A.KADI’nın da yönetim kurulunda bulunduğu Caravan isimli firmanın hisse oranı yaklaşık % 25 olarak belirtilmiştir. 1998 yılında yapılan ve 1997 yıl olağan genel toplantısına ait hazirun cetvelinde ise firmanın sermayesinin 1 Trilyon 800 Milyar TL. olduğu belirtilmiştir. 1998 yılında yapılan yönetim kurulu kararında ise Azizler Holding yer almadığı ancak Ülker Bisküvi firmasının sahipleri Sabri ÜLKER ile Murat ÜLKER’in yer aldığı belirlenmiştir.

(4) BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. :

Firma 1995 yılında 10 Milyar TL. sermaye ile Azizler Holding, Caravan Dış Tic. M.K.S. Marmara Entegre Kimya San.Tic. A.Ş.’yi temsilen Mustafa Latif TOPBAŞ, Hepsen Mehmet CANSUN, İbrahim Halit ÇİZMECİ, Geylan Abdülaziz ZAPSU ve Hasan Cüneyd ZAPSU tarafından kurulmuştur. 2000 yılında şirketin sermayesinin 2 Trilyon 300 Milyar TL. olduğu hissedarlarının arasında Isle of Man’de bulunan World Wide Ltd., New York’da bulunan Merrill Lynch Global Emerging Markets L.P., Chicago’da bulunan Bank of America Int. Investment Corparation, Azizler Holding A.Ş. ve Alman Dieter Brandes’in de eklendiği görülmüştür. Hisselerin büyük oranının da yabancı şirketlerde bulunduğu belirlenmiştir. Firmanın idare meclisinde 2000 yılı itibariyle Yassin Abdullah A. KADI’da yer almıştır. 11 Eylül’den sonra KADI’nın şirkete ortaklığına son verilmiştir.

e. Ek Bilgiler;

(1) Orhan ASLITÜRK’ün 1.7 milyar dolarlık naylon fatura-hayali ihracat operasyonundaki gümrük ayağındaki başrol oyuncuları ise Necdet KÜLÜNK-Metin KÜLÜNK kardeşlerdir. KÜLÜNK kardeşlerin sahibi oldukları İnanç Gümrükleme ile Çap Müşavirlik şirketleri 1994 ile 1998 yılları arasında, 4 yıl boyunca “gümrük” hizmeti vermişlerdir. Külünklerin İnanç Şirketler Grubu 28 Şubat sürecinde “çok konuşulan” İslami gruplar başlığında nitelendirilen şirketlerdendir.

Necdet KÜLÜNK, Necmettin ERBAKAN’a çok yakın bir isimdir. Refah-Fazilet Partisi’nin İstanbul milletvekili adayıdır. Necdet KÜLÜNK, İslami yönlerini ön plana çıkaran MÜSİAD’ın üyesidir. Necmettin ERBAKAN’ın teşviki ve talimatıyla kurulan Anadolu Aslanları’nın (Kısa adıyla ASKON) Başkan Yardımcısı olmuştur.

Kardeşi Metin KÜLÜNK sanayicilerin ağır toplarını çatısı altında toplayan İstanbul Sanayi Odası’nın meclis üyesidir. Külünk kardeşler, Recep Tayyip ERDOĞAN’ın hemşerisi ve uzaktan akrabasıdır. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazandığı seçimde KÜLÜNK kardeşler seçim kampanyasında aktif görev almışlardır.

1995 -1998 arasında Muhammet CİĞER ile ortak olduğu “ASCOR” adlı şirkete bağlı 91 paravan şirketle toplam 1.7 milyar dolar hayali ihracat yapan ASLITÜRK’ün binlerce gümrük çıkış beyannamesi işlemini gerçekleştiren Metin KÜLÜNK ve ağabeyi Necdet KÜLÜNK, 22 Ocak 2001’de gözaltına alınarak tutuklandı. Külünk kardeşler, İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor. Aynı zamanda Metin KÜLÜNK, AKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi.

(2) Büyükşehir Belediyesi müteahhidi olan Mustafa HASANOĞLU’nun Tayyip ERDOĞAN’ın kasası olduğu, hatta İGDAŞ Genel Müdürü Fuat SONGÜL’ün Kuveyt Türk Kadıköy şubesinden bu şahsa 1 Trilyon TL. para ödediği basında yer almıştır. Bu şahıs bir müddet önce kaçırılmış ve Tekirdağ’da ölü olarak bulunmuştur0.

Mustafa HASANOĞLU ile ilgili bir başka tespit ise; 1999 yılı içerisinde Mustafa HASANOĞLU ve grubunun İZSAL A.Ş.’nin paylarının tamamını 100 Milyar TL’ye almasıdır. Oysa 1999 yılında tamamı 100 Milyar TL. olan İZSAL A.Ş. hisselerinin % 50’sinin Lonca A.Ş. (Doğalgaz sayaç okuma ihalesini Büyükşehir Belediyesinden alan firma) tarafından gerçek değerinden 27.2 kat fazla olarak 1 Trilyon 360 Milyar TL.’ye alındığını anlaşılmıştır.

Hesap uzmanları tarafından yapılan incelemede İZSAL A.Ş.’nin 1999 ve 2000 yılı bilanço gelir tablolarında firmanın faaliyetsiz olup, aktifi ve dolayısıyla herhangi bir mal varlığının bulunmadığının tespit edildiği belirtilmiştir.

3. DEĞERLENDİRME :

Adı geçen şahıs ve firmaların AKP ve İrticai örgütlerin yandaşları olduğu, AKP’nin iktidara gelişinde her türlü desteği sundukları, bugünde hükümet tarafından korundukları değerlendirilmektedir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: